कोभिड भ्याक्सिन बनाउने वैज्ञानिकको चेतावनी : अबको महामारी अहिलेको भन्दा पनि घातक हुनेछ

लन्डन : अक्सफोर्ड-एस्ट्राजेनेका भ्याक्सिन निर्माता वैज्ञानिक सारा गिल्बर्टले भविष्यमा हुने महामारीको बारेमा चेतावनी दिएकी छन्। उनले भविष्यमा हुने महामारी अहिलेको भाइरसभन्दा पनि घा’तक हुनसक्ने बताए । साराले महामारीबाट सिकेको पाठ खेर नफाल्नु र अर्को भाइरल आ’क्र’म’ण’का लागि विश्व तयार छ भनी सुनिश्चित गर्ने पनि बताइन् ।

वल्र्डोमिटरका अनुसार भाइरसका कारण विश्वभर अहिलेसम्म ५२७३३१० जनाको मृत्यु भएको छ । ट्रिलियन डलरको आर्थिक उत्पादन गुमेको छ। यति मात्र होइन, यसले करोडौंको जनजीवन प्रभावित भएको छ । यसबाट सबैभन्दा बढी प्रभावित देशहरुमा अमेरिका, भारत, ब्राजिल, बेलायत, रुस, टर्की र फ्रान्स रहेका छन् । भर्खरै पत्ता लागेको नयाँ भेरियन्ट ओमिक्रोनले दक्षिण अफ्रिकामा मात्रै नभएर विश्वमै ह’लच’ल म’च्चाएको छ।

बीबीसी रिपोर्टका अनुसार रिचर्ड डिम्बलबी लेक्चरमा सारा गिल्बर्टले भनेकी छन् कि सत्य यो हो कि अर्को महामारी अझ खराब हुन सक्छ। यो अ’धि’क सं’क्रा’मक वा अ’धि’क घा’तक, वा दुवै हुन सक्छ। यो अन्तिम पटक होइन जब भाइरसले हाम्रो जीवन र हाम्रो जीविकोपार्जनलाई खतरामा पार्छ। अक्सफोर्ड विश्वविद्यालयका भ्याक्सिनोलोजीका प्राध्यापक गिल्बर्टले भने कि विश्वले अर्को भाइरसको लागि राम्रोसँग तयार छ भनेर सुनिश्चित गर्नुपर्छ।

भाइरस निर्मूल गर्नको प्रयास पर्याप्त नभएको

स्वास्थ्य विज्ञहरुले महामारी अन्त्य गर्ने प्रयास असमान र टु’क्राटु’क्रा भएको बताएका छन् । कम आय भएका देशहरूमा कोभिड भ्याक्सिनमा सीमित पहुँच छ, जबकि धनी देशहरूले स्वस्थ र धनीहरूलाई बूस्टर डोज दिइरहेका छन्। विश्व स्वास्थ्य सङ्गठनले पनि हरेक देशको अवस्थाका बारेमा जानकारी सङ्कलन गरी महामारीको व्यवस्थापनको समीक्षा गर्न स्थायी प्यानल बनाएको छ ।

ओमिक्रोन विरुद्ध खोपको प्रभाव कम हुन सक्छ

सन् २०१९ को अन्त्यतिर चीनमा भाइरसको पहिलो केस फेला परेको थियो। भाइरस विरुद्धको खोपहरू समयमा विकास गरियो। गिल्बर्टले भने कि ओमिक्रोन भेरियन्टको स्पाइक प्रोटिनले म्युटेसनहरू समावेश गर्दछ जुन भाइरसको ट्रान्समिसिबिलिटी बढाउन जानिन्छ। ओमिक्रोनको संक्रमण रोक्न यो खोप कम प्रभावकारी हुनसक्ने उनले बताए ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button