११ वर्षकी नानीले साना २ भाइबहिनी पाल्दै, छोडेर गएका आमाबुवालाई सम्झेर सिरकले मुख छोपेर भोकोपेट रुँदै सुत्छन् (भिडियो हेर्नुस्)


काठमाडौं । सुर्खेतको विरेन्द्रनगर नगरपालिकाको भावरटोलमा एक परिवार छ जसको ठूलो अभिभावक भनेको नै ११ वर्षीया बालिका हुन् । आमाले छोडेर गएपछि ११ वर्षीया छोरीले भाइबहिनी हेरेर बसेकी थिइन् । बुवा भारतमा वैदेशिक रोजगारीमा रहेका कारण घरमा साना छोराछोरी मात्र छन् । ११ वर्षको छोरीले भाइबहिनी पालेर बसेकी थिइन् । त्यो अवस्थाको बारेमा भिडियो सार्वजनिक भएपछि भारतमा रहेका बुवा भने अहिले फर्केर आएका छन् । तर उनीहरुको आर्थिक अवस्था भने निकै कमजोर छ । ११ वर्षको छोरीले आफु सहित ४ जनाको भाइबहिनी पालेर बसेकी थिइन् । उनको बुवाले दोस्रो विवाह पछि यि चार छोराछोरी जन्मिएका थिए ।

दलबहादुर दमाई नाम बताएका उनले भने पहिलो विवाह गरेको थिए त्यो श्रीमतीवाट छोराछोरी जन्मिएनन् । त्यसपछि दोस्रो विवाह गरेँ । मेरो र श्रीमतीको उमेरको निकै फरक थियो । मेरो उमेर अलि बढी भइसकको थियो घरमा श्रीमती सुन्दर र भर्खरकी थिइन् । चार छोराछोरी जन्माइन् । चार छोराछोरी र श्रीमतीलाई राम्रो जिवन जिउने बातावरण बनाउँछु भनेर म भारतमा कमाउन गएँ । तर मेरो श्रीमतीले घरमै अरु केटा ल्याउने बस्ने गरेको थाहा पाएँ । भारतमा कमाएको पैसा सबै पठाउँथे आफुले नखाएर बचाएर पढाएको पैसा अरुलाई खर्च गरेर ऋण लगाइछ ।

म भारतको लद्दाकमा थिए । त्यतीबेला नै श्रीमती साना बालबालिका छोडेर पोइला गइछ । त्यसपछि फर्केर आएर एउटा ९ वर्षको छोरा लिएर फेरी भारत गएँ । अलिकति पैसा कमाएर आउँला र छोराछोरीलाई सजिलो जिवन बनाउँछु भनेर गएको थिए । तर मिडियामा यस्तो देखेपछि फेरी फर्केर आएँ । घरमा भएको कुखुरा, बाख्रा, सुनचाँदी सबै बेचेर ऋणमा डुवाएर गइछ । म बुढो भइसकेँ अब त्यसरी कमाउन पनि सक्दिन । त्यसैले मेरो त जिवन जसरी पनि काटौंला तर यि छोराछोरीको भविष्यको तपाईहरुको हातमा छ ।

श्रीमतीले आफु म पुरानो घर जुम्ला जान्छु मलाई सुनचाँदी बनाउन लगाएकी थिइन् । एक पटक पोइला गएकी श्रीमतीलाई पनि उनले छोराछोरीका लागि फिर्ता लिएर आएका थिए । तर उनी फेरी पनि बसिनन् । अहिले कहाँ गइन् कता छन् भन्ने केही थाहा छैन । उनले बर्दियाको चौधरी थरको एक जनाले लिएर गएको बताउँछन् । छोराछोरीको मुख हेरेर पोइला गएको श्रीमती पनि फर्काएर ल्याएको बताए । उनले छोराछोरीको भविष्यका लागि उनी निकै चिन्तित छन् ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button