हरेक बिहान यी मन्त्र ज’पेर भगवानको पूजा गर्दा मनोकामना पूरा हुने जनविश्वास


काठमाडौं, तपाईहरु जो कोहीलाई थाहा भएको कुरा हो की केही कार्य गर्नुभन्दा पहिला गणेश भगवानकै पूजा गरिन्छ । अब शुभकार्यको बेला त यसो गरिन्छ भने आफ्नो जीवनको अर्को नयाँ दिन अर्थात हरेक दिनको बिहान झनै कति महत्वपूर्ण छ तपाई हामी सबैलाई थाहा छ । यसैले बिहानको शुभ समयमा काम था’ल्नुभन्दा पहिला भगवान गणेशको पूजा गर्नुहोस् । हुन त मंगलबार भगवान गणेशको विशेष दिन हो । तर भगवान गणेशलाई सि’द्धि प्राप्तिका भगवान मानिएकाले हरेक दिन बिहान पूजा गर्नु राम्रो छ ।

हिन्दु धर्म अनुसार हरेक साताको हरेक एकदिन कुनै भगवानको नाममा ब्र’त बस्ने गरिन्छ । त्यसैगरी मंगलबार पनि धेरैजना गणेश भगवानको प्रार्थना गरि ब्रत बस्ने दिन । सबै किसिमका सुख प्राप्त गर्न, र’क्तविकार शमन गर्न, श’त्रुदमनका निम्ति, स्वास्थ्य र’क्षार्थ तथा पुत्र प्राप्तिका लागि मङ्गलबारको ब्र’त एकदमै उत्तम मानिन्छ । यो ब्रत शुक्ल पक्षको पहिलो मङ्गलबारबाट सुरु गर्नुपर्दछ । मंगलबारको ब्र’तबाट मङ्गल ग्रहको अनिष्ट फ’ल पनि शा’न्त हुन पुग्छ । यही फल प्रा’प्तिका लागि भगवान गणेशलाई हरेक दिन आ’राधाना गर्नु उपयुक्त छ ।

बिहान उठेर स्नान गरी शुद्ध भएपछि रातो कपडा धारण गरी ‘ॐ भौमाय नमः’ ५ माला ज’प गर्नुपर्दछ । गणेश भगवानको आ’राधना गर्नुपर्दछ । पूजा गर्दा रातो फूल, फल, तामा, नरिवल आदि दा’न गर्नुपर्दछ । यो ब्रत क’मसेकम २१ वटा मङ्गलबारसम्म लिने प्र’चलन छ । सकिन्छ भने जीवनभरि नै लिए अझ राम्रो मानिन्छ। यस व्रतमा गहुँ र सख्खरको भोजन गर्नुपर्ने हुन्छ, रातो कपडा लगाउनु पर्दछ । एक छाक अ’लिनो भोजन गर्नु पर्दछ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button